Prirodni načini za negu biljaka - Saveti za zdravije biljke

Felicia Blog 2024-12-31

Najbolji prirodni načini za negu biljaka - saveti za borbu protiv štetočina, prirodna đubriva i rešenja za uobičajene probleme sa biljkama.

Prirodni načini za negu biljaka - Kompletni vodič

Biljke su živa bića koja zahtevaju pažnju i pravilnu negu. U ovom članku ćemo podeliti najbolje prirodne metode za rešavanje uobičajenih problema sa biljkama, od borbe protiv štetočina do prirodnih đubriva.

1. Prirodna sredstva protiv štetočina

Kopriva kao insekticid

Odstajala voda sa koprivom je izuzetno efikasna protiv bubica, crvića i drugih zemljišnih štetočina. Pripremite je tako što ćete koprivu potopiti u vodu i ostaviti da odstoji nekoliko dana. Ovim rastvorom zalivajte biljke.

Pepeo iz cigareta

Rastvor pepele od cigareta u vodi može se koristiti za prskanje listova protiv letećih štetočina i bele masne vaši. Listove potom obavezno operite barem jednom mesečno.

Kora od banane

Unutrašnju stranu kore banane možete koristiti za brisanje listova biljaka kao fikus ili orhideja. Kora se može iseći i staviti u zemlju u saksiji gde će se vremenom raspadati i hraniti biljku.

2. Prirodna đubriva za biljke

Kopriva kao đubrivo

Osim kao insekticid, kopriva se može koristiti i kao prirodno đubrivo. Zalivanje biljaka odstajalom vodom sa koprivom stimuliše bujanje.

Kora od banane u zemljištu

Kora od banane isečena na sitno i ostavljena u zemljištu postaje izvrsna hrana za biljke. Nije potrebno vaditi je - vremenom će se sama razgraditi.

Jod za cvetanje

Jedna kap joda u litru vode može značajno poboljšati cvetanje muškatli i drugih biljaka. Koristite ovu mešavinu za zalivanje jednom u 15 dana.

3. Rešavanje uobičajenih problema sa biljkama

Žutilo listova

Ako listovi biljke žute i otpadaju, najčešći uzrok je prekomerno zalivanje. Smanjite količinu vode i proverite da li u tanjiriću saksije stoji voda.

Buvice i štetočine

Za prirodnu borbu protiv vaši i drugih štetočina koristite rastvor od koprive ili pepela od cigareta. Takođe, biljka buvač (Chrysanthemum) ima prirodno insekticidno dejstvo.

Presađivanje biljaka

Kada presađujete biljke, uvek koristite svežu zemlju i dodajte drenažu (kamenčiće ili šljunak) na dno saksije. Prve dve nedelje nakon presađivanja izbegavajte direktno sunce.

4. Saveti za specifične biljke

Spatifilum (Devojačka sreća)

Voli tamnija mesta, ne sme na direktno sunce. Zalivati kada zemlja osuši (oko 2-3 puta mesečno). Prihranjivati flosalom ili pivom za bolje cvetanje.

Zamija

Ne voli mnogo vode - zalivati jednom mesečno zimi, a leti na 15 dana. Ako listovi žute, verovatno je problem u prekomernom zalivanju.

Krasula (Drvo novca)

Kao sukulent, zahteva malo vode i zemlju za kaktuse. Ne podnosi prekomerno zalivanje - listovi će postati mekani i otpadati.

Muškatle

Za bujno cvetanje koristite vodu sa jodom (1 kap na 1 litar). Zimi ih orezujte i držite u hladnijem, tamnijem prostoru da bi mirisale.

5. Sezonski saveti

Proljeće

Idealno vreme za presađivanje i početak prihrane biljaka. Postepeno iznositi biljke na terasu kako bi se aklimatizovale.

Leto

Povećati učestalost zalivanja, ali paziti da zemlja ne ostane previše mokra. Štititi biljke od jakog podnevnog sunca.

Jesen

Smanjiti zalivanje i prestati sa đubrenjem. Pripremiti biljke za mirovanje.

Zima

Većinu biljaka držati u toplijim prostorijama, dalje od prozora. Smanjiti zalivanje na minimum.

Zaključak

Negovanje biljaka prirodnim metodama ne samo da je efikasno već je i bezbedno po okolinu i vaše zdravlje. Praćenjem ovih saveta možete postići bujne, zdrave biljke koje će dugo trajati. Eksperimentišite sa različitim prirodnim preparatima i pronađite ono što najbolje odgovara vašim biljkama.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.